En asiatisk laxsida översållad med salladslök och sesamfrö hade vi till middag i går. Vi tycker mycket om de asiatiska smakerna och jag hittar många roliga och spännande recept hos Jennie Walldén. Tidigare kunde jag helt utan att tänka efter köpa ingredienser till en maträtt jag tänkt laga men på senare år är jag allt mer restriktiv. Tänker efter, kommer jag kunna använda detta till något mer. Jag är sparsam med att köpa på mig massa saker som bara kommer att stå i kylen. Men i takt med att jag hittar fler spännande recept hos henne fylls det på med asiatiska flaskor i kylen. Men kolla flera recept för att se om ingrediensen är återkommande. I denna laxrätt skulle man ha gochujang, en koreansk chilipasta. Var i flera affärer och letade men gick bet, bestämde mig nästan att utesluta kryddan tills jag kom på att det finns en stor fin asiatisk matbutik i Lund. Detta var en väldigt god och välbalanserad rätt. Vi serverade den med kokt basmatiris, en sallad och en sås på crème fraiche, majonnäs och srirach.
Laxen räcker till många portioner. Vi följde receptet i princip till punkt och pricka, i originalet skulle det vara rå salladslök och sesamfrö på toppen men vi strödde på det när det återstod 10 min av tiden i ugnen.
Ingredienser:
Ca 1,4 kg laxsida
5 msk gochujang
5 msk mirin
1 msk sesamolja
2 msk japansk soja
1 lime, saft
2 msk strösocker
1 riven klyfta vitlök
2 msk sesamfrö
4 salladslökar, tunt skivade
Sätt ugnen på 150 grader.
Blanda samman gochujang, mirin, sesamolja, japansk soja, limesaft, strösocker och vitlök. Lägg laxen i en form och pensla på glazen. Baka i ugnen i 20 minuter, ta ut och strö över sesamfrö och salladslök. Sätt in och baka igen i 10 minuter.
Servera med kokt ris och grönsaker.
Det där både ser och låter väldigt gott. Det dör gochujang har jag ingen aning om vad det är men resten är bekant.
Jag hade aldrig heller hört talas om gochujang tidigare. Det var inte lätt att hitta heller men vet var värt besväret för laxen blev väldigt god
Mmm, ser gott ut! 🙂
Spännande och helt i min smak 😋
Bara att ge receptet till maken ;-)! Tror det hade fallit er i smaken